قبل از خرید بذر این مقاله را بخوانید!

بذر ها در قالب و صورت های مختلف و طی زمان بندی های مختلفی تهیه و برای فروش عرضه می شوند؛ چنانکه برای خرید بذر رعابت یک سری نکات حائز اهمیت است که سعی می کنیم در این مقاله به صورت خلاصه و مفید به آنها اشاره ای داشته باشیم:

در ابتدا باید به این نکته اشاره شود که بذر ها عموما به دو شکل تهیه و آماده می گردند. یکی این که بذر ها را از محصول جمع آوری می کنند و دیگری تهیه بذر های گواهی شده از بازار می باشد. جمع آوری بذر از محصول نهایی از گذشته های دور متداول و مرسوم بوده است. به این شکل که پس از اتمام درو در مورد غلات و چیدن و برداشت محصول برای انواع میوه و صیفی جات ، از محصولات باقی مانده تخم یا همان بذر را تهیه می نمایند. با در اختیار داشتن چند میوه ی کاملا رسیده ( خیار ، هندوانه ، خربزه , باقلا ، ذرت و … ) و خشک کردن کامل آن به صورت طبیعی ، می توان به بذر گیاه مورد نظر دست پیدا کرد. پس از تفکیک کردن و تمیز کردن ، بذر در اختیار قرار خواهد گرفت و مورد استفاده خواهد بود. در مورد غلات نظیر برنج و گندم هم نیز به همین شکل صورت می پذیرد. در این دسته بذر ها به طور مستمر و مداوم مورد استفاده قرار می گیرند و قابلیت بذر گیری دارند.

حال به نکاتی در خصوص خرید بذر می پردازیم که مستلزم توجه می باشند.

 1. قوه نامیه بذر
  قوه نامیه بذر به دوره ی توانایی بذر در خصوص تولید گیاه جدید را می گویند. برخی بذر ها نظیر بذر برنج سال های طولانی قابلیت ماندگاری دارند و می توان در طی چندین سال آن را کاشت و به محصول رسید اما برخی بذر ها مانند بذر های روغنی دوره ی توانایی کوتاهی دارند و ممکن است در ارائه محصول به مشکل بر بخورند. حتما قبل از خرید بذر و اقدام به کاشت از قوه ی نامیه آن و توانایی ایجاد یک گیاه جدید توسط بذر ، اطمینان حاصل نمایید.
 2. خلوص بذر
  همانطور که از اسم آن پیداست بذر باید عاری از هر گونه کثیفی ، خاک ، کاه و کلش باشد. هم چنین وجود بذر های شکسته یا له شده در میان بذر ها ، از خلوص بذر ما می کاهد. در هنگام خرید بذر باید توجه داشت که بذر مورد نظر آلوده به آفت ها و میکروب ها نباشد. عدم خلوص بذر از مواردی که ذکر شد می تواند صدمات جدی ای به محصول نهایی و عدم به ثمر رسیدن آن بشود.
 3. درصد جوانه زنی
  از دیگر نکاتی که معمولا کشاورزان سنتی ما به آن بی توجه هستند و هر ساله متحمل خسارات زیادی در پی رعایت نکردن آن می شوند استفاده از بذر های معیوب و کهنه و عدم توجه به درصد جوانه زنی بذر است. طبق اصول خاصی باید در نظر داشت که بذر هایی با درصد جوانه زنی کمتر از ۹۰ درصد بسیار نامناسب می باشند و استفاده از این بذر ها به نوعی دور ریختن پول است.
  در هنگام خرید بذر از بازار باید به درصد جوانه زنی بذر توجه ویژه ای شود و آن هم کار پیچیده و دشواری نیست. وقتی می خواهید بذری را بخرید ابتدا صد عدد از بذر مورد نظر خود را تهیه کنید و در یک بشقاب روی یک پارچه ی نمناک در جایی تاریک و گرم قرار دهید پس از یک هفت ببینید چند درصد از بذور استفاده شده جوانه زده اند. از این طریق می توانید به درصد جوانه زنی بذر دست بیابید.

0 WooCommerce Floating Cart

No products in the cart.

X